مواردی که برای استخدام در واحد منابع انسانی باید بررسی کنید

0

 

این نوشته برای فعالان حوزه منابع انسانی و برای استخدام در واحد منابع انسانی نوشته شده است. درآینده نوشته‌هایی برای سایر حوزه‌های سازمانی را در سایت قرار خواهیم داد.

در این نوشته به این موضوع می‌پردازیم که زمانی که می‌خواهیم سازمان محل کار خودمان را تغییر دهیم و یا زمانی که برای اولین بار وارد بازار کار می‌شویم، چطور سازمان محل کار جدید را ارزیابی کنیم.

نگاه سازمان بیشتر متمرکز بر امور اداری است یا منابع انسانی؟

این مطلب برای فعالان حوزه منابع انسانی و اداری صحبتی آشنا است. بسیاری از سازمان‌ها بخصوص سازمان‌های کوچک صرفا بر امور اداری مانند ورود و خروج، محاسبه کارکرد و استخراج لیست حقوق کارکنان و مانند آن متمرکز هستند.

این قبیل موارد از سالهای بسیار دور در سازمانها در واحدی به نام کارگزینی یا امور اداری انجام می‌شده است.

ولی آنچه جدید است امور حوزه مدیریت منابع انسانی است. اگر علاقه‌مند به کار در حوزه مدیریت منابع انسانی هستید حتما در سازمان مورد نظرتان در مورد این موضوع بررسی به عمل بیاورید.

در چه حوزه‌هایی از مدیریت منابع انسانی در آن سازمان، فعالیت انجام شده‌ است؟

یکی از مواردی که باید با بررسی به آن پی ببرید این است که این سازمان در چه حوزه‌هایی از مدیریت منابع انسانی ورود کرده‌است.

آیا جذب و استخدام به صورت یک فرآیند مشخص در این سازمان تعریف شده است؟

آیا برنامه‌ای برای مدیریت و ارزیابی عملکرد کارکنان وجود دارد؟

آیا برنامه‌ای برای جانشین پروری در این سازمان در نظر گرفته شده است؟

و سایر موارد از این قبیل ….

تعداد کارکنان سازمان چند نفر است؟

حتما بررسی کنید که تعداد کارکنان سازمان چند نفر است و تعداد افراد تیم واحد منابع انسانی چند نفر است. همانطور که عرض کردم تجربه نشان داده است که سازمان‌های کوچ و متوسط عموما نگاهی در سطح کارگزینی دارند حتی اگر بر تابلوی این واحد نوشته باشند مدیریت سرمایه‌های انسانی!!

شرکت مدنظر در چه صنعتی مشغول فعالیت دارد؟

اولین کار برای بررسی یک سازمان، بررسی سایت آن سازمان و همین‌طور جستجوی نام این سازمان برای دیدن اخبار و اتفاقات مرتبط است و یکی از موارد مهم که باید بررسی کنید نوع صنعتی است که آن شرکت در آن حضور دارد.

برخی صنایع به دلیل پیچیدگی نیاز به افرادی با تخصص بالا دارد و طبیعتا نقش مدیریت منابع انسانی در این سازمان پررنگ می‌شود ولی اگر سازمان در صنعتی ابتدایی تر فعالیت دارد نقش مدیریت منابع انسانی کم‌رنگ خواهد بود.

به‌طور مثال: یک شرکت تولید نرم افزار مهم‌ترین دارایی‌اش افراد برنامه‌نویس هستند و طبیعتا مدیریت این افراد برای این سازمان بسیار حیاتی است ولی آیا از نظر شما مدیریت منابع انسانی در یک شرکت پخش موارد غذایی هم به همین میزان اهمیت دارد؟

تحقیق از کارکنان آن سازمان

فرصت بی نظیری که امروز در اختیار همه ما است شبکه‌های اجتماعی است. به راحتی می توانید در شبکه‌های اجتماعی کارکنان فعلی و قدیم یک سازمان را پیدا کنید و در رابطه با جو و فرهنگ آن سازمان سوالاتی بپرسید.

مناسب‌ترین شبکه برای اینگونه ارتباطات لینکدین است. در این شبکه اجتماعی سوابق و رزومه کاری افراد به طور کامل درج شده است و حتی می‌توانید بر اساس نام یک سازمان جستجو کنید و کارمندان آن شرکت را پیدا کنید.

البته باید دقت کنید که ممکن است برخی اظهار نظرات با غرض ورزی باشد و بهتر است از چندین منبع برای رسیدن به حقیقت استفاده کنید.

آیا این شرکت از شرکت‌های برتر ایران است؟

اگر بخواهید می‌توانید بررس کنید، شرکتی که قصد استخدام در آن محل را دارید جزو ۵۰۰ شرکت برتر ایران است یا خیر. لینک ورود به سایت معرفی ۵۰۰ شرکت برتر ایران را برای شما در اینجا قرار داده‌ایم.

نرخ خروج سازمان

هر سازمانی که تصمیم گرفتید مشغول به‌کار شوید حتما نرخ خروج افراد به خصوص مدیران را بررسی کنید. سازمانی که هر ماه تعداد زیادی استخدام و اخراج دارد سازمان مناسبی نیست.

به‌ویژه این علامتی است دال بر ایرادات فراوان در حوزه مدیریت منابع انسانی آن سازمان. اگر قصد استخدام در واحد منابع انسانی چنین سازمانی را دارید باید خودتان را برای رویارویی با مسائل سخت و پیچیده آماده کنید.

 

کارکنان آن سازمان شاد هستند یا غمگین

به نظر من، یکی از بهترین شاخص‌هایی که می توانیم وضع مدیریت منابع انسانی را در یک سازمان بسنجیم همین عامل است که آیا کارکنان آن سازمان شاد هستند؟

اگر با افرادی خسته، ناراحت و عصبانی در شرکتی مواجه شدید بدانید که مدیریت منابع انسانی در آن سازمان وجود ندارد حتی اگر دپارتمانی با چندین نفر پرسنل داشته باشد.

مواردی که در هر کاری باید بررسی کنید

برخی آیتم‌های دیگری وجود دارد که در هر نوع کاری باید بررسی شوند.

در مقاله‌ای مجزا به تفصیل در این رابطه صحبت خواهم کرد ولی در این بخش فقط برخی موارد را اختصارا ذکر می‌کنم:

آزادی عمل و استقلال فرد

فرهنگ سازمانی

احترام به کارکنان

حقوق و مزایای مناسب و پرداخت به موقع این موارد

فاصله منزل تا محل کار

زیبایی و راحتی محل کار

امور رفاهی موجود مانند سرویس رفت و آمد، ناهار، وام و ….

اختیاری یا اجباری بودن اضافه‌کاری و کار در روزهای تعطیل

 

شما چه مواردی را در هنگام انتخاب یک کار بررسی می‌کنید.

لطفا در بخش نظرات در پایین این صفحه با من در میان بگذارید.

 

برای اطلاعات بیشتر

این نوشته از یک جلسه آموزشی برگفته شده است اگر علاقه‌مند هستید همه مطالب مربوط به این موضوع را ببیند روی دکمه زیر کلیک کنید:

آشنایی با بازارکار منابع انسانی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.