ابزارهای مدرن کارمندیابی

0

تجربه من در سالهایی که در سمت کارشناس جذب مشغول فعالیت بودم این بود که می دیدم در شرکت ها از راههای یکنواختی که از سالها پیش مرسوم بوده است استفاده می شد. به طور مثال همیشه اولین گزینه برای درج آگهی استخدام، روزنامه ها بوده است ولی امروزه شرایط بسیار فرق کرده است. در رابطه با کارمندیابی از ابزارهای متنوعی می توان استفاده کرد که اثر بخشی هریک ممکن است چندین برابر بیشتر از ابزار های سنتی باشد.

در نوشته زیر ابزارهایی که به صورت تجربی مورد استفاده قرار داده ام را معرفی می نمایم. لازم به ذکر است مواردی که نیاز به توضیحات و آموزش بیشتری برای استفاده دارد در نوشته های بعدی  در کانون منابع انسانی کاملا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. توضیح دیگر آنکه اگر سوالی در رابطه با موارد ذکر شده دارید و یا شما هم راهکار و ابزار جدیدی را مورد استفاده قرار می دهید می توانید از طریق کامنت ها با ما در ارتباط باشید.

وب سایت شرکت

امروزه سازمان‌های پیشرو در وب ‌سایت خود محلی را برای ثبت نام متقاضیان قرار می‌دهند و به این صورت به صورت همیشگی و با هزینه اندک اطلاعاتی از افراد در اختیار دارند و درصورت لزوم از این بانک اطلاعاتی استفاده می‌کنند. در ایران شرکتهای مپنا، ایرانسل، همکاران سیستم، گلرنگ چند نمونه از سازمان هایی هستند که از این روش استفاده می‌کنند. باید توجه داشت در فرم هایی که در صفحه همکاری با ما در سایت شرکت شکل می گیرد حداقل حجم موارد را داشته باشد تا افراد بیشتری تمایل به پر کردن این رزومه را داشته باشند.

در نوشته ای به صورت کاربردی استفاده از این ابزار را شرح داده ایم که در صورت تمایل می توانید مطالعه بفرمایید:

 

سایت های کاریابی

در این سایت‌ها به صورت تخصصی موقعیت های شغلی و کارکنان معرفی می‌شوند و واسطه‌ای مناسب جهت استخدام می باشند. درایران معتبرترین سایت ‌ها عبارتند از: سایت مرجع متخصصین ایران، Iran talent ، Job iran، Karseek، Hamikar . لیست بسیار کاملی از سایت های کاریابی را در لینک زیر قرار داده ایم:

 

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مورد استفاده در جهت استخدام به دو دسته تقسیم می شوند.  برخی شبکه‌های اجتماعی عمومی که عموم مردم و با هدف های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند مانند تلگرام و یا اینستاگرام. در این گونه شبکه ها آگهی های استخدامی منتشر می شود و نکته مهمی که باعث افزایش موفقیت خواهد بود استفاده از متون تبلیغاتی مناسب و آگهی های دارای ساختار گرافیکی است.

دسته دوم شبکه های اجتماعی تخصصی کاریابی است که عموما توسط افراد تحصیل کرده استفاده می‌شوند در جهت جذب منابع انسانی مفید هستند مانند لینکداین. در این شبکه اجتماعی هر فردی صفحه اختصاصی تشکیل می دهد و رزومه فرد در این صفحه درج می شود. کارفرمایان و مدیران با سرچ موضوعی می توانند افراد مورد نیاز خود را در این شبکه ها پیدا کنند.

وب سایت‌های شخصی افراد

برخی سازمان‌ها با جستجو در موتورهای جستجوگر از طریق عناوین شغلی مورد نیاز خود به سایت افراد مطرح و صاحب نام درآن حوزه مراجعه می کنند و درصدد استخدام این افراد برمی‌آیند که طبیعتا به علت تخصص و مشهور بودن این افراد درخواست حقوق بالایی دارند.

بازارچه های شغلی

جدیدترین ابزار جذب منبع انسانی بازارچه های شغلی است که در آن چند شرکت در یک دانشگاه حضور می‌یابند و هریک از طریق بروشور و کاتالوگ و گفتگوی‌های حضوری موقعیت‌ های شغلی مورد نیاز خود را به دانشجویان اعلام می‌کنند. در ایران نیز این رویداد در دانشگاه های صنعتی شریف ، تهران و علامه طباطبایی برگزار شده است. این روش رویکردی تهاجمی محسوب می‌شود ‌‌یعنی سازمان به ‌دنبال نیروی کار می رود .

شرکت‌های تخصصی کارمندیابی

این شرکت ها به دلیل تخصص در امر مصاحبه و آزمون‌های استخدامی و آزمون‌های شخصیت شناسی و … به عنوان پیمانکار جهت بررسی سوابق و انجام مراحل گزینش استخدام فعالیت می‌کنند. البته در ایران تعداد انگشت شمار از این موسسات وجود دارد ولی در کشورهایی مانند امریکا این یک روال پذیرفته شده‌است.

انجمن های فارغ التحصیلان

در اکثر دانشگاه های کشور انجمن هایی شکل گرفته است که افراد فارغ التحصیل در این انجمن ها عضو هستند و شرکت ها آگهی های استخدامی را برای این انجمن ها ارسال می کنند و مسئولین انجمن از طریق  به نمایش گذاشتن آگهی ها در بردهای مخصوص در دانشگاه و یا سایت و کانال های مجازی که در اختیار دارند اعضاء را مطلع می سازند. برای اطلاع از راه های ارتباطی با این انجمن ها باید به سایت دانشگاه ها مراجعه کنید.

معرفی اساتید دانشگاه

سازمان ها می توانند از طریق برقراری ارتباط با اساتید دانشگاه در حوزه ای که به دنبال نیرو می گردند به دانشجویان مستعد دسترسی پیدا کنند. با توجه به اینکه یک مسیر همیشگی دانشجویان برای یافتن کار مراجعه به اساتید خودشان و درخواست از ایشان است این مسیر می تواند اثر بخش باشد.

اتحادیه ها و اصناف

برای جذب نیرو به خصوص در حوزه هایی کارگری مراجعه به اتحادیه آن صنف بسیار کارگشا خواهد بود. اکثر این مراکز بردی برای درج آگهی های استخدام دارند که اعضاء اتحادیه هنگام مراجه به این محل ها از این آگهی ها بازدید می کنند. با توجه به اینکه در سایت های استخدامی اکثرا افراد تحصیل کرده و در رده کارمندی ثبت نام می کنند، این راهکار برای حوزه کارگری بسیار راهگشا خواهد بود.

برگزاری مسابقات استعداد یابی

روش جدید و بسیار خلاقانه ای است که جزء ابزارهای مدرن کارمندیابی محسوب می شود. برندهای بزرگ و معتبر مسابقاتی برگزار می کنند و از این طریق افراد مستعد را شناسایی می کنند. به طور مثال شرکتی مسابقه برترین طراحی را برگزار می کند و به افراد برتر هدایای نفیس و همچنین پیشنهاد همکاری می دهد. باید توجه داشت که این روش در مورد شرکت هایی مصداق دارد که برند کارفرمایی خویش را تقویت نموده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.