مصاحبه استخدامی اثربخش

0

متداول‌ترین روش برای انتخاب افراد مصاحبه است که از گذشته در سازمان‌ها متداول بوده است ولی پیشنهاد ما انجام مصاحبه تلفنی قبل از مصاحبه حضوری است که در ادامه شرح می‌دهیم:

۱.    مصاحبه تلفنی

این مرحله در برخی از سازمان‌ها انجام می‌شود و اجرای آن توصیه می‌شود. از طریق تماس تلفنی شرایطی که برای ما بسیار حساس است با داوطلبان استخدام چک می‌شود و همین تماس تلفنی باعث می‌شود برخی از داوطلبان که شرایطی متناسب با سازمان ما ندارند شناسایی شوند و باعث صرفه جویی در زمان سازمان و همین طور کارجویان می‌شود.

دقت کنید که مصاحبه تلفنی نباید مانند مصاحبه حضوری مفصل و طولانی باشد بلکه فقط باید شامل سوالاتی برای بررسی موارد خیلی کلیدی باشد.

مثلا برای استخدام در سمت مدیریت شعبه در یک شهرستان‌های شرکت شما، مهم‌ترین مورد بومی بودن فرد است و این مورد را در آگهی استخدام هم شرح داده‌اید ولی باز هم افرادی از شهرهای دیگر رزومه ارسال می‌کنند تا شانس خود را امتحان کنند.

با یک تماس تلفنی ساده این موارد مشخص و افراد نامناسب از فرآیند حذف خواهند شد.

۲.    مصاحبه حضوری

متداول ترین روش انتخاب افراد مصاحبه است که معمولا به دو روش انفرادی و گروهی انجام می‌شود. در روش انفرادی یک مصاحبه کننده با فرد مصاحبه می‌کند ولی در روش گروهی تعداد مصاحبه کنندگان بیشتر است و ممکن است برخی مدیران هم در جلسه حضور داشته باشند.

فایده مصاحبه گروهی این است که می‌توان توانایی فرد در برقراری ارتباط را هم دقیقا مشاهده کنیم.

در جلسه مصاحبه به بررسی فرد متقاضی می‌پردازیم. سوابق کاری و تحصیلی فرد، تجربیات، علایق، خصوصیات اخلاقی و … در این جلسه بررسی می‌شود. توجه کنید که سوالات مصاحبه باید از قبل تنظیم شده باشد و نباید در همان جلسه طرح شود تا سوالات یکسانی را از همه افراد مصاحبه شونده برای یک شغل بپرسید.

نکته مهم: در تمامی ارزیابی‌ها و همه انواع مصاحبه، سوالات باید مختص به سمتی که در حال استخدام هستیم تدوین شود. این اشتباه بزرگی است که یک سری سوال را در تمامی شرایط و از همه افرادی که می‌خواهید استخدام کنید بپرسید.

اقدام عملی: چند سوال برای فیلتر کردن افراد از طریق مصاحبه تلفنی برای استخدام یک سمت خاص که مدنظر دارید طراحی کنید. اگر تمایل دارید کارشناسان نوین مدیران در رابطه با این سوالات نظر دهند می‌توانید سوالات را برای ما هم ارسال کنید.

حتما حتما از مصاحبه رفتاری استفاده کنید.

همه ما تجربه مصاحبه‌های سنتی را داریم. یا در مقام مصاحبه کننده یا مصاحبه شونده. مصاحبه سنتی شامل سوالاتی از این دست است:

خودتان را در چند جمله معرفی کنید. چه ارزش هایی برای شما مهم است؟ دوستانتان چطور شما را ارزیابی می کنند؟ ۳ نقطه قوت و ۳ نقطه ضعف شما چیست؟ آینده خودتان را چگونه می بینید؟چه نوع کتاب‌ها و مجلاتی مطالعه می‌کنید؟

 

این سوالات آنقدر در مصاحبه‌ها تکرار شده‌اند که اکثر افراد سوال و جواب آن را حفظ هستند. علاوه بر آن صدها کتاب و سایت وجود دارد که پاسخ‌های بسیار کاملی برای این نوع سوالات دارند که اگر افراد آن پاسخ‌ها را بدهند شما به عنوان مصاحبه کننده متحیر خواهید شد. ولی حقیقت این است که این سوالات قابلیت ارزیابی افراد را ندارند و مصاحبه شونده به راحتی می‌تواند مصاحبه‌گر را فریب دهد.

امروزه نوع جدیدی از مصاحبه در شرکت‌های برتر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و آن مصاحبه رفتاری است. پیش فرض اصلی این نوع مصاحبه این است که : “آنچه رفتار آینده ما را پیش می‌کند رفتار گذشته است.”

بنابراین، سوالاتی به این شکل که ” اگر یک مشتری ناراضی به شما مراجعه کند چگونه با او برخورد می‌کنید” یک سوال فرضی است و به هیچ وجه نشان نمی‌دهد فرد چه رفتاری خواهد داشت. حال این سوال را در مصاحبه رفتاری به این شکل می‌پرسیم ” لطفا در رابطه با آخرین باری که با یک مشتری ناراضی مواجه شدید برای ما صحبت کنید”.

البته لازم به ذکر است که طراحی سوالات و اجرای مصاحبه رفتاری پیچیده‌تر از مصاحبه سنتی است و نیاز به آموزش دارد ولی تنها این نوع مصاحبه است که  شناخت مناسبی از فرد متقاضی فراهم می‌آورد.

در این بخش ما فقط مصاحبه رفتاری را معرفی کرده‌ایم زیرا اگر می‌خواستیم آموزش مصاحبه رفتاری و سوالات آن یک مبحث مفصل است و تیم تحقیقاتی نوین مدیران، مجموعه‌ای از سوالات مصاحبه رفتاری و آموزش‌های روش اجرای این نوع مصاحبه را به صورت مجزا آماده کرده‌است که در آینده در همین بخش قرار خواهد گرفت.

 

این نوشته بخشی است از مطالب مطرح شده در وبینار ۲۱ راهکار ساده برای بهبود فرآیند جذب و استخدام که در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ برگزار شد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.