چگونه یک آگهی استخدام بنویسیم؟

0

طی سالهایی که در حوزه مدیریت منابع انسانی فعالیت داشته ام همواره آگهی های استخدامی ای دیده ام که اشتباهات فاحشی داشته اند و باعث اتلاف هزینه های سازمان آگهی دهنده و به درازا کشیدن زمان جذب و استخدام می شود. بنابراین سعی داریم در قالب این مقاله مواردی را رعایت آنها باعث اثربخشی فرآیند جذب و استخدام می شود را بیان کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که چگونه یک آگهی استخدام بنویسیم؟

تصمیم برای درج نام سازمان

در بعضی آگهی های استخدامی نام سازمان ذکر شود ولی در برخی موارد نمی خواهیم اسم سازمان را ذکر کنیم. دلایلی که برای این کار ممکن است وجود داشته باشد عبارتند از:

الف) ممکن است سازمان ما به لحاظ اجتماعی و درآمدی موقعیت خوبی داشته باشد و در صورت اطلاع کارجویان در معذوریت هایی برای استخدام برخی افرادی که معرفی می شوند قرار بگیریم.

ب) ممکن است نخواهیم رقبای سازمان ما بدانند ما چه افرادی را می خواهیم استخدام کنیم. مثلا اگر در حال راه اندازی یک خط تولید جدید در سازمان هستیم، برای استخدام افراد در آگهی اسمی از سازمان ذکر نمی کنیم تا رقبا مطلع نشوند و اقدامی مشابه انجام دهند.

ج) مورد دیگر این است که اگر قرار است فرد جدیدی به عنوان جایگزین برای یکی از کارکنان سازمان استخدام شوند، یک استراتژی می تواند این باشد که کارمند فعلی از این استخدام مطلع نشود. این راهکار به خصوص برای سمت هایی که نیروی کار متخصص کمتری دارد به کار می رود، زیرا با اطلاع یافتن کارمند فعلی از این اقدام ممکن است همکاری خود را با سازمان پایان دهد در حالی که هنوز فرد جدید استخدام نشده است.

د) اگر سازمان در یک دوره زمانی تعداد زیادی آگهی استخدام منتشر کرده است ممکن است این ذهنیت برای کارجویان ایجاد شود که شاید این سازمان مشکل خاصی دارد که در عین تبلیغات زیاد موفق به استخدام نیرو نشده است. این مسئله به خصوص در آگهی استخدام سطوح پایین تر منجر به ایجاد مسئله بیشتری برای سازمان می شود و درج نکردن اسم سازمان می تواند راهکاری برای حل این مشکل باشد.

باید دقت شود که مواردی که در بالا توضیح دادیم همگی پیرو تصمیمات مدیران ارشد سازمان اخذ می شود و ذکر این موارد مبنی بر ارزش داوری نمی باشد. اقدام به درج کردن اسم سازمان و یا درج نکردن اسم سازمان از نظر ما به تناسب شرایط مختلف می تواند متفاوت باشد.

اگر هیچ یک موارد بالا در سازمان شما مصداق ندارد و درج نام سازمان برایتان مقدور است، حتما لگو و آدرس سایت و دیگر موارد را هم ذکر کنید. البته باید توجه شود که در برخی رسانه ها مانند روزنامه فضای محدودی در اختیار شما قرار می گیرد ولی در برخی رسانه ها فضای کافی در اختیار دارید پس اطلاعات تکمیلی از شرکت و فضای کاری آن در اختیار کارجویان قرار دهید. درج این موارد باعث بهبود برند کارفرمایی می گردد.

درج راه های ارتباطی مناسب

ایمیل یکی از راه های متداول برای دریافت رزومه بوده است ولی در برخی موارد که قصد استخدام نیروی کاری را داریم که شاید استفاده از این ابزار برای ایشان مشکل است، استفاده از ایمیل ممکن است باعث شود برخی از متقاضیان را از دست بدهیم. مثلا برای استخدام یک فرد در سمت آبدارچی، درخواست ارسال رزومه کاری عجیب و راهی غیر اثربخش خواهد بود.

برای این استخدام بهتر است از شماره تلفن ثابت و یا مراجعه مستقیم به سازمان استفاده شود. در رابطه با آدرس شرکت هم دقت شود که آدرس کامل و با ذکر جزئیات و به همراه کروکی در سایت شرکت شما موجود باشد.

نکته دیگر در این رابطه این است که اگر می خواهیم اسم سازمان ذکر نشود(به دلایلی که ذکر شد)، باید از ایمیل غیر سازمان استفاده شود، چرا که ایمیل سازمان تحت اسم دامنه سایت سازمان است و به راحتی مشخص می شود که استخدام برای چه سازمان است.

بنابراین بهتر است از سرویس های ارائه دهنده ایمیل مانند ایمیل گوگل استفاده کنیم. لازم به ذکر است اگر چندین بار با یک ایمیل غیر سازمانی هم آگهی استخدام منتشر کنیم، کارجویان می توانند با یک جستجو و دیدن نتایج مرتبط نام شرکت آگهی دهنده را حدس بزنند. پس لازم است ایمیل آگهی دهند پس از چند نوبت آگهی استخدام تغییر یابد.

درج شرایط کاری کامل

شرایط کاری باید با جزئیات کامل شرح داده شود

الف) شرح وظایف دقیق: فردی که می خواهد برای یک فرصت کاری اقدام کند باید دقیقا بداند چه کارهایی قرار است در یک سازمان انجام دهد. ذکر عنوان کلی یک سمت می تواند اشتباه بزرگی باشد.

به طور مثال کارشناس منابع انسانی در یک شرکت بزرگ وظایفی دارد که شاید در یک شرکت کوچک نداشته باشد یا یک مدیر روابط عمومی در یک کارخانه وظایف متفاوتی دارد از یک مدیر روابط عمومی در یک بیمارستان.

ب) اشاره به پاره وقت یا تمام وقت بودن کار

ج) درج شهر محل کار و حتی الامکان آدرس محل کار

د) ذکر جنسیت: در بسیاری از موارد فقط می خواهیم خانم و یا آقا استخدام کنیم. عدم درج این موضوع در آگهی استخدام باعث می شود تعدادی متقاضی از جنسیتی که مد نظر ما نیست برایمان رزومه ارسال کنند و باعث اتلاف زمان کارشناس استخدام خواهد بود.

نام مناسب برای سمت شغلی

گاهی اوقات انتخاب یک نام مناسب برای یک سمت می تواند در کمیت و کیفیت استخدام اثر گذار باشد. به عنوان مثال به جای عنوان ویزیتور بنویسیم فروشنده حضوری یا بازاریاب.

رعایت موارد ذکر شده بالا می تواند به اثر بخشی فرآیند استخدام کمک فراوان کند. لازم به ذکر است برای طرح هرگونه سوال یا مشکلی در این زمینه از طریق ثبت نظر در قسمت زیر نوشته با ما در تماس باشید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.