چه میزان برای تبلیغات هزینه کنیم؟

0

بودجه تبلیغات را بر چه مبنایی باید تعیین کنیم ؟ چقدر باید برای تبلیغات هزینه کنیم ؟

این موارد سوالاتی است که همواره به ذهن مدیران و کارآفرینان می‌آید و در بسیاری موارد تصمیمات احساسی و غیر سیستماتیک در این موارد اخذ می‌شود.

در بسیاری از امور نیاز داریم یک استاندارد داشته باشیم تا مانند یک خط کش، میزان درست یک کار را به ما نشان دهد.

یکی از این موارد بودجه تبلیغات است. اگر به صورت سیستمی به این مسئله فکر نشود قطعا در زمان‌های مختلف دستخوش احساسات و شرایط جامعه خواهیم شد نه شرایط کسب و کار و استراتژی‌های خودمان.

 

۱. در حد توان مالی سازمان

در این حالت سازمان فقط به حداقل میزانی که توانایی دارد برای تبلیغات هزینه می‌کند. این روش بیشتر در سازمان‌های تازه تاسیس دیده می‌شود و طبیعتا در برخی موارد چاره غیر از این وجود ندارد.

ولی همانطر که در ادمه خواهید دید، پیروی از این روش ایرادات زیادی دارد.

 

۲. درصدی از فروش

در این حالت سازمان تصمیم می‌گیرد درصدی از فروش ماهانه خود را صرف تبلیغات کند. فایده این روش این است که هر چقدر فروش افزایش می‌یابد هزینه تبلیغات هم افزایش می‌یابد.

در سازمان‌های ایرانی معمولا عکس این مطلب صادق است که وقتی فروش افزایش می‌یابد مدیران و صاحبین کسب و کارها با این تفکر که دیگر نیازی به تبلیغات نیست، بودجه ها را کاهش می‌دهند و پس از گذشت مدتی فروش سازمان افت خواهد داشت و دوباره میزان زیادی تبلیغات و ….

ولی اگر از این رویکرد تبعیت کنیم دچار این خطای ذهنی نخواهیم شد.

 

۳. بر اساس اهداف سازمان

در این روش، سازمان اهدافی در حوزه فروش یا برندینگ یا …. مشخص می‌کند و برای رسیدن به این اهداف بودجه تبلیغات مشخص می‌شود. این روش یکی از بهترین روش‌های تعیین بودجه تبلیغات است ولی در سازمان‌های نوپا پیشنهاد نمی‌شود.

 

۴. مقابله با رقبا

در این حالت شرکت برای رقابت و مقابله با رقبا، بودجه تبلیغاتی‌اش را به میزانی که رقبا صرف اینکار می‌کنند تعیین می‌کند. در این حالت سازمان سعی ‌می‌کند به هر روش ممکن بودجه رقبا را برآورد کند و حداقل به همان اندازه آنها برای تبلیغات هزینه کند.

 

انتخاب این که از کدام روش استفاده کنید از استراتژی‌های سازمان شما نشات می‌گیرد.

لطفا در بخش نظرات پایین این صفحه بنویسید سازمان شما از کدام روش تبعیت می‌کند تا به تناسب آن آموزش‌های مرتبط برای شما تهیه کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.