نکاتی برای طراحی آموزش سازمانی

0

تناسب موضوع آموزش با روش اجرای آن

باید دقت کنید اجرای برخی از آموزش‌ها نیازمند روش خاصی است که در غیر اینصورت اثربخشی به شدت کاهش می‌یابد. به طور مثال آموزش نرم افزارهای رایانه‌ای به صورت سخنرانی به هیچ وجه دارای اثر بخشی نیست. در عوض اگر این آموزش به صورت کارگاهی و خصوصاً با در اختیار قرار دادن رایانه جهت انجام کار عملی به مخاطبین میزان بیشتری از اثربخشی را شاهد خواهیم بود.

تناسب روش آموزش با نوع مخاطبان

این نکته هم یکی از نکات مهم است که در سازمان افرادی با سطوح بلوغ مختلف حضور دارند و ممکن است یک شیوه آموزشی برای یک گروه از مخاطبین مناسب نباشد.

انتخاب مدرس

اگر روشی برای آموزش انتخاب شد که نیازمند مدرس بودیم، باید در این مرحله مدرس را اتنخاب کنیم. معمولاً کارشناسان آموزش سازمان‌ها بانک اطلاعاتی از مدرسان تهیه می‌کنند که در این بخش از اطلاعات آن استفاده می‌کنند.

نظارت بر محتوای آموزش

متخصصان مدیریت منابع انسانی سازمان باید بر محتوایی که قرار است در فرآیند آموزش مورد استفاده باشد نظارت کنند. بنابراین کارشناسان آموزش باید از مدرسین و یا سایر مجریان دوره بخواهند سرفصل‌های آموزشی را قبل از اجرای آموزش به واحد منابع انسانی تحویل دهند. مسئول آموزش با مطابقت محتوا با آموزش‌های قبلی سازمان و آموزش‌های مشابه در سازمان‌های دیگر اگر نیاز به اطلاحاتی در محتوای آموزش دید باید به مدرس متذکر شود.

امکانات آموزشی

کارشناس آموزش باید با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد طراحی دوره را انجام دهد. این امکانات عبارتند از: هزینه‌هایی که سازمان برای آموزش تخصیص می‌دهد، مکان آموزشی سازمان، تهیه لوازم لازم برای پذیرایی، تهیه و آماده سازی لوازمی مانند ویدیو پرژکتور و دوربین فیلم برداری و …

زمان آموزش

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در اثر بخشی آموزش زمان آموزش است. مسئول آموزش باید ساعات کاری افرادی را که مخاطب آموزش هستند بررسی کند و در مذاکره‌ای با مدیران و سرپرستان این افراد، مناسب‌ترین زمان را برای برگزاری آموزش انتهاب کند. اگر زمان آموزش در ساعاتی باشد که وظایف کاری افراد ناتمام مانده است به دلیل استرسی که افراد دارند کمترین میزان تمرکز را دارند. همچنین برگزاری دوره آموزشی در ساعات پایانی روز کاری به دلیل خسته بودن افراد توصیه نمی‌شود.

برخی از سازمان‌ها زمان آموزش را در یک روز غیر کاری تعیین می‌کنند و با برنامه‌هایی برای پذیرایی از افراد محیطی شاد و مفرح ایجاد می‌کنند تا جلسه آموزشی تبدیل به خاطره‌ای خوش در ذهن کارکنان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.