انتخاب روش آموزش

0

بر خلاف تصور موجود، آموزش یک موضوع از طریق برگزاری کلاس آموزشی همیشه اثر بخش نخواهد بود. به همبن دلیل انتخاب روش آموزش یکی از وظایف اصلی متولیان مدیریت منابع انسانی است.

در ادامه چند روش آموزش در سازمان را به طور خلاصه توضیح می دهیم.

۱) برپایی کلاس آموزشی

متداول ترین روشی که برای آموزش سازمانی استفاده استفاده می شود برپایی کلاس است. این روش به دلیل مشارکت نداشتن افراد کمترین میزان اثربخشی را دارد.

زمانی این شیوه آموزش انتخاب می شود که هدف آموزش فقط افزایش دانش باشد. زیرا به دلیل آنکه افراد آموخته های خودشان را به صورت عملی تمرین نمی کنند مهارت آنها افزایش پیدا نمی کنند.

برای رفع مشکل مذکور، بهتر است آموزش کلاسی با روش های دیگری از آموزش ترکیب شود. به طور مثال یک آموزش دو ساعته، شامل یک ساعت آموزش و یک ساعت کار عملی در مقابل رایانه باشد.

لازم به ذکر است در اغلب آموزش ها مدرسان فقط از سخنرانی استفاده می کنند و یا نهایتا از یک پاور پروینت بهره می گیرند. کارشناسان آموزش باید از مدرسان بخواهند تا حتما از فیلم های آموزشی هم استفاده کنند تا کلاس را از حال خشک و بی روح خارج کنند.

۲) آموزش در حین کار

همانطور که از عنوان این روش پیداست، این نوع از آموزش توسط یک سرپرست یا کارمند ماهر صورت می پذیرد. در بسیاری از موارد یک کارمند ماهر در یک واحد سازمان می توانند تعداد زیادی از افراد را آموزش دهد.

مزیت آموزش از این طریق این است که بین افراد دوستی وجوددارد و این مسئله هم کیفیت آموزش رابالا می برد هم تداوم آن را مستحکم می کند. البته می توان تمهیداتی را هم ازجانب سازمان در نظرگرفت تا این مسئله تشویق گردد مثلا می توانیم برای آموزش اکسل به چند نفر ازکارکنان مبلغی به عنوان هدیه به آموزش دهنده بدهیم.

 

۳) روش های چند رسانه ای

در این روش آموزشی از ابزارهایی مانند فیلم های آموزشی استفاده می شود. مزیت این نوع آموزش در آن است که سازمان یکبار هزینه را انجام می دهد و استادی را به سازمان دعوت می کند و آن جلسه آموزشی را فیلم برداری می کند و یا حتی فیلم های آموزشی آماده را می شود تهیه کرد و برای آموزش به پرسنل داد.

ابزارهایی که در این بخش می تواند استفاده شود بسیار متنوع است. به طور مثال برخی شرکت های بزرگ دنیا با عقد قرار داد با شبکه های تلویزیونی و اجاره کردن ساعات خاصی از برنامه های این تلویزیون ها، برنامه های آموزشی خود را از این طریق برای کارکنانشان پخش می کنند.

همین طور می توان از طریق پیامک های کوتاهی به صورت روزانه نکات خاصی را برای کارکنان ارسال کنیم. و با گسترشی که امروزه در شبکه های اجتماعی صورت گرفته این روش ها به راحتی قابل اجرا است.

نکته ای که باید متذکر شویم این است که در این نوع از آموزش انگیزه و تمرکز آموزش گیرندگان حداقل است. زیرا ممکن است در زمان دیدن فیلم آموزشی به کار دیگری هم مشغول باشند و یا اینکه اصلا آن را تا انتها ادامه ندهند. بنابراین حتما باید فکری برای ایجاد انگیزه و تمرکز در افراد داشته باشیم.

یک روش می‌تواند این باشد که این که از آموزش گیرندگان آزمونی گرفته شود که مشخص شود چه میزان آموزش ها را پیش برده اند و برای افراد برتر در این آزمون ها جوایزی در نظر گرفته شود تا برای کارکنان ایجاد انگیزه کند.

البته جوایز صرفا نباید شامل مبالغ پول و یا هدایای خاصی باشد، تقدیر در حضور دیگران و یا دادن یک فرصت کاری هم می تواند به عنوان جایزه در نظر گرفته شود.

 

۴) آموزش از طریق شبیه سازها

هدف این نوع آموزش آن است که افراد به صورت مجازی یک کار را انجام بدهند و نتایج کار خودشان را ببینند بدون آنکه خساراتی به بار آید. اغلب این آموزش ها در جایی به کار گرفته می شوند که هزینه آموزش در محل اصلی کار بسیار بالا و خطر آفرین است. بهترین مثال از این نوع آموزش های خلبانی است.

افرادی که در حال آموزش برای خلبانی هستند در مقابل دستگاههایی حاضر می شوند که دقیقا مانند کابین خلبان است و در مقابل آنها مانیتورهایی قرار دارد که فضای واقعی را برایشان شبیه سازی می کنند. افراد می توانند آزمون و خطاهای احتمالی را بدون هیچ خطری در این محل انجام دهند تا در زمانی که به صورت واقعی مشغول کار می شوند حداقل خطا را داشته باشند.

۵) آموزش همراه بازی

این نوع از آموزش توسط بازی های مدیریت شبیه سازی انجام می شود. مسائل مربوط به کار واقعی در محل شرکت در این بازی ها شبیه سازی می شوند و افراد مانند آنکه در سازمان کار می کنند در این بازی ها امور کاری را انجام می دهند به طور مثال کالاها و خدماتی تولید می کنند و آنها را بازاریابی می کنند و امور مربوط به توزیع را انجام می دهند و در قسمتی دیگر کار فروش را انجام می دهند و حساب سود و زیان کارشان را استخراج می کنند.

این شیوه از آموزش به دلیل آنکه بسیار لذت بخش است، اثر بخشی بالایی دارد و از طرفی چون عموما از طریق نرم افزارها اجرا می شود قابلیت بسیار بالای در سنجش میزان یادگیری افراد دارد.

۶) تحقیق و بررسی توسط خود کارکنان

در برخی از موارد از کارکنان خواسته می شود خودشان در رابطه با یک موضوع بررسی هایی انجام دهند و نتایج را به مدیر مافوقشان ارائه دهند. و یا ممکن است از افراد خواسته شود کار با یک نرم افزار را خودشان بیاموزند. لازم به ذکر است در این روش باید مربیبه صورت مستمر با آموزش گیرنده در ارتباط باشد و آموزش را پیش ببرند.

۷) آموزش های تجربی

در کنار تمامی آموزش های بالا که برنامه ریزی شده و آگاهانه است، برخی آموزش ها به صورت تجربی در کار به وجود می آید که یاد دهنده و یاد گیرنده هیچ برنامه ریزی قبلی ندارند و حتی به صورت آگاهانه در وضعیت آموزشی قرار نمی گیرند.

۸) روش استاد-شاگردی

این روش آموزشی از قرن ها پیش مرسوم بوده است. بدین شکل که یک شاگرد نزد یک استاد کار ماهر برای کار می رود و مهارت ها و روش های کار را از ایشان می آموزد. این روش به خصوص در کارهای فنی بسیار اثر بخش است.

همان گونه که ملاحظه فرموید روش های بسیار زیاد و متنوعی برای انجام آموزش در یک سازمان وجود دارد که با انتخاب انتخاب روش آموزش مناسب کمک شایانی به کارکنان و کارفرمایان خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.