ایده‌هایی برای کاهش هزینه آموزش سازمانی

0

هزینه آموزش همواره برای سازمان‌ها و مدیران منابع انسانی چالشی مهم بوده است. در این نوشته ایده‌هایی مطرح شده است که می‌تواند باعث کاهش هزینه آموزش در سازمان‌ها باشد. اگر تجربه دیگری دارید که در این نوشته به آن اشاره نشده است حتما در بخش نظرات مطرح بفرمایید.

۱)انتخاب شیوه آموزشی متناسب و بهینه با توجه به اهداف آموزش

۲) کاهش هزینه‌های آموزشی با استفاده از ابزارهای تکنولوژیکی

۳) استفاده مجدد

آنچه در بسیاری از سازمان‌ها مشاهده می‌شود این است که یک دوره آموزشی در سازمان برگزار می‌شود و پس از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود. اگر دوره‌های آموزشی فیلم‌برداری شود و یا حتی صوت دوره ضبط شود می‌توان این آموزش‌ها را چندین بار استفاده کرد. این راهکار به‌خصوص در رابطه با شرکت‌هایی که در شهرهای مختلف دفتر دارند بسیار اثربخش خواهد بود. زیرا امکان تجمیع کارکنان در یک محل برای برگزاری دوره مقدور نیست ولی اگر در یک مرکز آموزشی برگزار شود به راحتی فیلم آن دوره آموزشی را می‌توانید برای همه کارکنان خودتان ارسال کنید.

۴) کاهش زمان آموزش به اندازه‌ای که آموزش بهینه باشد

۵) استفاده از آموزش‌های موجود در اینترنت

اطلاعات زیادی برای برآورده شدت نیازهای آموزشی کارکنان در فضای اینترنت وجود دارد. علاوه بر آن سایت‌هایی وجود دارد که به صورت تخصصی به فعالیت آموزش می‌پردازند.

برای نمونه می‌توانیم از سایت وب یاد نام ببریم. در این سایت آموزش‌هایی زیادی وجود دارد که برخی از آنها برای آموزش‌های سازمانی می‌تواند بسیار مفید باشد. برخی از این سایت‌ها حتی خدماتی در مورد آزمون گرفتن از افراد و دادن مدرک را هم انجام می‌دهند که می‌تواند برای کارشناسان و مدیران منابع انسانی بسیار مفید باشد به این نحوه که با بررسی این سایت‌ها و با توجه به نیاز سنجی‌های انجام شده در سازمان، آموزش‌های که مورد نیاز هر فرد است را به ایشان معرفی کنند و می‌توانند پیگیر شوند این آموزش‌ها در چه مرحله‌ای است.

لیست کاملی از این سایت‌های آموزشی که برخی رایگان و برخی دارای هزینه هستند، در سایت ما ذکر شده است که با جستجوی کلید واژه سایت‌های آموزشی می‌توانید این لیست را مشاهده بفرمایید.

۶) تهیه آرشیو از آموزش‌ها

حتماً این تجریه را داشته‌اید که دوره آموزشی بسیار خوبی در سازمان برگزار کرده‌اید، هزینه زیادی صرف شده است و رضایت از دوره هم بسیار خوب بوده است ولی دقیقاً بعد از چند ماه به میزان زیادی از این آموزش‌ها فراموش شده است.

همین طور ممکن است بعد از گذشت زمانی تعداد همکار جدید به سازمان ما افزوده شده باشد که این آموزش را ندیده‌اند. با آرشیو کردن دوره‌های برگزار شده این مشکل حل می‌شود. می‌توان از کلاس‌ها فیلم برداری کرد، صوت آن را نگهداری کرد و یا حتی جزوات آموزشی آن را برای استفاده‌های بعدی در واحد منابع انسانی شرکت نگهداری کرد.

نکته بسیار مهم دیگر این است که شرکت‌هایی که دارای دفاتری در نقاط مختلف هستند، اگر یک آموزش را در یک مرکز اجرا کنند به راحتی می‌توانند فیلم ضبط شده را برای استفاده به واحدهای دیگر ارسال کنند.

۷) پرسش‌ها و پاسخ‌های متدوال

در یک قسمت از سایت سازمان یک بخشی با عنوان پاسخ به پرسش‌های متدوال کارکنان ایجاد کنید. در این بخش سوالاتی را که برای کارکنان همیشه ایجاد می‌شود را مطرح و جواب آن را هم بنویسید. این سؤالات در دوسته کلی وجود دارد.

اول سؤالات عمومی است که همه افراد سازمان با آن مواجه می‌شوند. به طور مثال مقررات سازمان.

دسته دوم سؤالات تخصصی یک واحد خاص است. مثلاً ساعات پخش تیزرهای تبلیغاتی یک شرکت. البته لازم به ذکر است که این بخش باید دارای امکان جستجو و همین طور درج سؤالات جدید باشد. در این صورت کارکنان ما به خصوص افراد تازه استخدام شده به راحتی پاسخ سؤالات خودشان را پیدا می‌کنند.

۸) استفاده ازمدرسین داخلی

دربسیاری از سازمان‌ها افراد متخصصی وجود دارند که می‌توانند برای آموزش پرسنل سازمان ما اثربخش باشند. این افراد ممکن است حتی در واحدهایی کارکنند که مرتبط با مهارت‌های آن‌ها نیست. به طورمثال ممکن است یکی ازکارمندان واحد حسابداری بنا به علاقه شخصی خودش مهارت بسیاربالایی دراستفاده از نرم افزار فتوشاپ داشته باشد و بتوانیم ازاین فرد برای این آموزش استفاده کنیم.

هنرکارشناسی آموزش در این بخش یافتن این استعدادها است. دربرخی موارد هم ممکن است افرادی در برخی زمینه‌ها مهارت داشته باشند ولی اعتماد به نفس برای تدریس نداشته باشند و یا حتی خودشان ندانند درتدریس این حوزه چقدر می‌توانند اثربخش باشند. به طورمثال مدیران فروشی را در نظر بگیرید که تا به حال تدریس نکرده‌اند ولی تجربه بسیار زیادی در امر فروش دارند.

بنابراین یکی از اموری که کارشناسان آموزش باید انجام دهند تشکیل بانک اطلاعاتی مدرسان داخلی سازمان است. یعنی باید فراخوانی در سازمان داده شود تا افرادی که در هر زمینه‌ای تخصص و مهارت دارند یا دوره‌های تخصصی را گذرانده‌اند به کارشناس منابع انسانی اطلاع دهند و اطلاعات و سوابق این افراد در محلی به صورت فیزیکی یا الکترونیکی بایگانی شود. طبیعی است برای مشارکت حداکثری افراد باید تشویقاتی هم برای افرادی که مسئولیت تدریس را به عهده می‌گیرند اختصاص دهیم.
لازم به ذکر است استفاده از مدرسان داخلی سازمانی به دلیل آشنایی با جو سازمان و اشراف بر مسائل مختلف سازمان از اثر بخشی بالاتری برخوردار است.

۹) شراکت با سایر سازمان‌ها برای تقسیم هزینه‌ها

درمکان هایی که تعداد زیادی شرکت درکنار هم قراردارند، می‌توان مدرسی را برای یک شرکت دعوت کرد و ازکارکنان شرکت‌های مجاور هم برای شرکت درآموزش کمک گرفت. مثلاً زمانی که مدرسی برای تدریس یک نرم افزار مانند اکسل به یک شرکت مراجعه می‌کند، کارکنان سازمان‌های مجاور هم دراین کلاس شرکت کنند. بااین برنامه هزینه‌های دوره سرشکن شده و باعث کاهش هزینه‌ها خواهد بود.

۱۰) وبینار

وبینار نوعی سمینار به صرفه است و بخصوص برای شرکت‌هایی که درشهرهای مختلف شعبه دارند بسیارکاربرد دارد. دراین روش از آموزش مدرس دریک مکان آموزش در مقابل رایانه قرارمی گیرد و تمامی افرادی که مخاطب این آموزش هستند درهرجای کشور می‌توانند به راحتی با استفاده از رایانه ویا حتی موبایل این کلاس رابه صورت آنلاین پیگیری کنند.

۱۱)در بسیاری از موارد برخی از کارکنان دوره‌های آموزشی در بیرون از سازمان را طی می‌کنند.

باید شرایطی فراهم آورد تا این افراد مطالبی را که آموخته‌اند به سایر کارکنانی که نیاز به آن آموزش دارند انتقال دهند. مزیت این کار این است که از طرفی فرد آموزش دهنده به مباحث آموزشی مسلط‌تر می‌شود و در هزینه‌های آموزش هم صرفه جویی می‌شود زیرا به جای هزینه برای تعداد زیادی از افراد فقط برای یک نفر هزینه آموزش در بیرون از سازمان انجام می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.