اجتماعی سازی کارکنان جدید

پرونده پرسنلی
اصول تشکیل پرونده پرسنلی
۲۵ مرداد ۱۳۹۶
مصاحبه استخدامی کارشناس منابع انسانی
سوالات مصاحبه استخدامی کارشناس منابع انسانی
۲۸ مرداد ۱۳۹۶

اجتماعی سازی کارکنان جدید

اجتماعی سازی

اجتماعی سازی

هر سازمان قوانین و فرهنگ خاصی دارد که افراد تازه استخدام شده از آن بی اطلاع هستند و باید این موارد را آموزش ببینید. بیشترین بهره‌وری افراد زمانی حاصل می‌شود که با قواعد سازمان شما آشنایی داشته باشند. این فرآیند اجتماعی سازی نام دارد و دو رویکرد در این زمینه وجود دارد:

۱) رویکرد سنتی

به مرور زمان فرد در تعامل با سایر کارکنان موارد را کشف کند. در این حالت ممکن است چند ماه زمان نیاز باشد تا فرد با سازمان شما آشنا شود.

۲) رویکرد نوین

سازمان با برنامه‌ای از پیش تعیین شده این آموزش‌ها را به افراد جدید می‌دهد. برای اجرای این روش می‌توانیم دفترچه‌ای تدوین کنیم که موارد زیر در آن ذکر شده باشد و فردی را به عنوان متولی آموزش این دفترچه به افراد جدید تعیین کنیم.

البته اگر هنوز دفترچه‌ای مدون در سازمان شما وجود ندارد می‌توانید از فرد متولی آموزش خواست تا این موارد را به صورت شفاهی به افراد توضیح دهد.

اجرای این موارد به خصوص برای افرادی که سابقه کار در هیچ سازمانی ندارند و اولین تجربه کاری ایشان است بسیار حائز اهمیت است.

تجربه ما در تدوین دفترچه بدو استخدام برای سازمان‌ها نشان داده است که تغییرات بسیار مثبتی در عملکرد افراد پس از اجرای این روش دیده می‌شود.

موارد ضروری در اجتماعی سازی

۱) آشنا سازی افراد با تاریخچه، اصول، اهداف، قوانین و رویه‌های سازمان

۲) معرفی دقیق چارت سازمانی به افراد: در این بخش برای فرد به وضوح توضیح می‌دهیم که مدیران سازمان از بالا به پایین چه افرادی هستند. اگر دفترچه‌ای مدون برای این کار تهیه نموده‌اید پیشنهاد می‌شود نام مدیران سازمان با شرح وظایف و عکس در این دفترچه ذکر شود. زمانی که فرد در اولین روزهای کاری با این موارد آشنا می‌شود سردرگمی کمتری خواهد داشت.

از سوی دیگر بسیار مشاهده کرده‌ایم افرادی که در یک سازمان استخدام می‌شوند در جلسات کاری و یا حتی در رفت و آمدها در سازمان با مدیران ارشد مواجه می‌شوند ولی ایشان را نمی‌شناسند. یا اینکه مدیری از یک بخش دیگر سازمان با فرد تماس می‌گیرد ولی فرد اصلاً نمی‌داند که باید نسبت به درخواست ایشان چه نوع برخوردی داشته باشد.

۳) آموزش دقیق قوانین اداری و پرسنلی شامل: ساعت کار، در صورت وجود ساعت استراحت، نحوه پرداخت حقوق، شرایط اضافه کاری، درخواست مرخصی و ….

۴) افراد تازه استخدام شده را به همکاران معرفی کنید. این کار می‌تواند چند روش صورت گیرد:

• ارسال یک ایمیل درون سازمانی برای همه همکاران

خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم:   ارزیابی اثربخشی دوره آموزشی با مدل کرک پاتریک

• مراجعه مسئول استخدام سازمان به همراه فرد تازه استخدام شده به واحدهای مختلف سازمان جهت معرفی ایشان. این کار تأثیر بسیار مثبتی هم در روحیه فرد تازه استخدام شده خواهد داشت.

• اطلاع رسانی در برد سازمان

یک اقدام اجرایی ساده: همین امروز یکی از تابلوهای اعلانات سازمان یا بخشی از یک تابلو را به معرفی افراد تازه استخدام شده اختصاص دهید. یک قالب استاندارد تهیه کنید که در آن نام، سمت، شرح وظایف و عکس افرادی که جدیداً استخدام شده‌اند درج شود. بهتر است این تابلو در محلی باشد که همه افراد سازمان آن را مشاهده کنند و با فرد جدید آشنا شوند.

۵) آشنا سازی فرد با شرح وظایف و مسئولیت‌های وی.

۶) نشان دادن بخش‌های خدماتی سازمان مانند رستوران، پارکینگ و مواردی مانند این در صورت وجود.

۷) آموزش آداب و اصول سازمان که حتی ممکن است مکتوب و مدون نباشد ولی رعایت این موارد ضروری است مثلاً در برخی سازمان‌ها افراد همکاران خودشان را با نام کوچک صدا می‌کنند ولی در برخی سازمان‌های این مورد یک کار غیر حرفه‌ای شناخته می‌شود.

لازم به ذکر است فرآیند اجتماعی سازی افراد ممکن است توسط یک فرد یا گروهی از افراد صورت گیرد. در برخی سازمان‌ها کارشناس آموزش و یا کارشناس جذب و استخدام در واحد منابع انسانی متولی این امر می‌شود. ولی ممکن است چند نفر مسئول این آموزش‌ها باشند و هریک بخشی از موارد را به افراد جدید آموزش دهد.

تصمیم در رابطه با نحوه اجرای این فرآیند مانند سایر امور مدیریت منابع انسانی وابسته به نوع و اندازه سازمان است و بسته به شرایط باید این فرآیند طراحی و تدوین شود ولی آنچه قطعی است اثر مثبت اجرای این فرآیند بر عملکرد فرد تازه استخدام شده است.

اگر برای تدوین فرآیند اجتماعی سازی یا تهیه منابع آموزشی این فرآیند سؤال یا مشورتی نیاز دارید، در بخش نظرات در پایین همین صفحه درج بفرمایید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    مطلب بسیار آموزنده بود. سپاسگزارم

درصورتی که در رابطه با موضوع نوشته تجربه یا مطالعه داشته اید یا هرگونه پیشنهاد یا انتقادی دارید،می توانید از طریق نوشتن در بخش نظرات اقدام بفرمایید. با سپاس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)