کاهش نرخ خروج از شرکت با استفاده از مصاحبه خروج

0

مصاحبه خروج چیست؟

کاهش میزان خروج منابع انسانی از سازمان همواره یکی از رویاهای مدیران سازمان بوده است و طبیعتا کشف و عارضه یابی علل ترک کار پرسنل سازمان راهکار کاهش این شاخص است. یکی از زمان هایی که اطلاعات کامل و بی نظیری در رابطه با مدیریت منابع انسانی می توان کسب نمود، در هنگام خروج افراد از سازمان است و مصاحبه خروج نام دارد.

متاسفانه در اکثر سازمان ها این ارزیابی هنگام جدا شدن افراد از سازمان انجام نمی شود. خروج از سازمان به اشکال مختلف صورت می پذیرد، ممکن است فرد استعفا بدهد یا اخراج شود یا به هر نحوی دیگر از سازمان جدا شود، در هر صورت ما با ذکر علت، این مصاحبه را انجام می دهیم.

با طراحی فرم مخصوص و درخواست تکمیل آن توسط افرادی که قصد دارند از سازمان ما جدا شوند می توانیم اطلاعات بسیار خوبی را کسب کنیم. پس از جمع آوری اطلاعات باید آنها را دسته بندی کنیم، مسائل پر تکرار سازمان را استخراج کنیم و سپس به تحلیل دلایل بروز هر یک از مشکلات بپردازیم.

در انتها مدیران منابع انسانی راهکارهایی برای کاهش و یا رفع مسائل موجود ارائه می دهند که این راهکارها می تواند کوتاه مدت، میان مدت و یا بلند مدت باشد.

مزایا و معایب مصاحبه خروج

یکی از مزایای اجرای مصاحبه خروج این است که اگر پرسنل اعتراضاتی دارند که در زمان حضورشان در سازمان به هر دلیل نمی خواستند مطرح کنند، در این مصاحبه می توانند بیان کنند. مزیت دیگر استفاده از نظرات و پیشنهادات افرادی است که ماهها و یا سالها در سازمان ما کار کرده اند و با سازمان ما آشنایی دارند.
دیگر مزیت مصاحبه خروج این است که فرصتی فراهم می شود تا پرسنا سازمان با خیال راحت حرفها، گلایه ها و حتی پیشنهاداتشان را بگویند و همین فرصت به ظاهر ساده می تواند برخی ناراحتی ها و کدورت ها از ذهن افراد پاک کند.
تنها ایرادی که می توان برای پروسه مصاحبه خروج این است که باید دقت کنیم که مصاحبه خروج محلی برای تسویه حساب های شخصی افراد نشود و مسائل مطرح شده را اعتبار سنجی کنیم.

شرایط مصاحبه خروج

۱. بهتر است مصاحبه خروج توسط فردی انجام شود که بی طرف باشد و معمولا مدیر یا سرپرست واحد مدیریت منابع انسانی این مصاحبه را انجام می دهد. حتی اگر سازمان مشاور منابع انسانی خارج از شرکت دارد بهتر است مصاحبه خروج را ایشان انجام دهند.
۲. پرسنل سازمان باید حتما نتایج و آثار این مصاحبه ها را ببیند وگرنه آن را امری نمایشی می دانند.
مواردی که می تواند در تحلیل ها ذکر شود
۱. آمار تعداد افراد خروجی از سازمان به تفکیک ماههای مختلف، جنسیت، دلیل جدا شدن از سازمان، مدرک تحصیلی
۲. بررسی مجزای میزان افرادی که سازمان را ترک کرده اند به تفکیک واحدهای سازمانی و سمت های ایشان
۳. مقایسه تعداد افراد جدا شده از سازمان در زمان های مختلف

نمونه ای از سوالات مصاحبه خروج

۱. دلایل اصلی شما برای ترک سازمان چیست؟
۲. آیا حمایت کافی از سرپرست مستقیم خود حین کار در سازمان دریافت می نمودید؟
۳. چه مواردی مانع از انجام کار برای شما وجود داشت؟
۴. آیا حقوق و مزایایی که به شما پرداخت می‌شد، متناسب با مسئولیت‌های شغلی بوده است؟
۵. چه موردی اگر اصلاح می شد در درخواست استعفا نمی دادید؟
۶. چه میزان به درستی تصمیمی که گرفتید مطمئن هستید؟
۷. از چه زمانی تصمیم به خروج از سازمان گرفتید؟
۸. آیا ممکن است در آینده مجددا با سازمان ما همکاری داشته باشید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.