کشف آنچه افراد در رزومه‌ بیان نمی‌کنند!! (ردپای دیجیتال)

2

ردپای دیجیتال مجموعه‌ای از رفتارها و کنش‌های یک فرد در فضای دیجیتال است که این موارد را شامل می‌شود: عکس‌هایی که فرد به اشتراک گذاشته است، عکس‌های پروفایل فرد، مواردی که علاقه‌مند بوده است (لایک کرده است)، شبکه‌هایی که در آن حضور داشته است و ….

متصدیان استخدام از طریق بررسی این موارد می‌توانند به اطلاعاتی بسیار ناب دسترسی پیدا کنند که هرگز هیچ فردی در رزومه شخصی‌اش به آن اشاره نمی‌کند.

 

 

امروزه در دنیا موسساتی وجود دارند که ردپای دیجیتال افراد را استخراج و تحلیل می‌کنند که یک نمونه از آنها را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

البته هنوز در ایران شاهد این قبیل خدمات به صورت حرفه‌ای نیستیم ولی در آینده نزدیک موسسات ایرانی هم به این سمت و سو خواهند رفت.

 

ابتدا به موارد زیر دقت کنید

 1. باید دقت داشته باشیم که ممکن است تمامی سوابق افراد از این طریق قابل استخراج نیست.
 2. ممکن است اطلاعات کمی از یک فرد در جستجو پیدا کنید یا حتی ممکن است هیچ اطلاعاتی پیدا نکنید. دلیل این مسئله هم واضح است، برخی از افراد هیچ فعالیتی در فضای آنلاین ندارند یا اگر دارند با اسامی مجازی فعالیت دارند.
 3. این کار یک کار حرفه‌ای و دارای اصول خاصی است و نباید به حریم خصوصی افراد وارد شد. اگر از روش اصولی اینکار تبعیت نکنیم ممکن است به هیچ نتیجه‌ای نرسیم و یا حتی به نتایج اشتباهی برسیم.
 4. توجه کنید که اکثر شبکه‌های اجتماعی این امکان را به افراد می‌دهند که پروفایل شخصی خودشان را فقط برای افراد خاصی قابل دسترسی کنند. صحبت ما هم در این نوشته فقط اکانت‌های کاری افراد است و به هیچ‌وجه کاری به موارد شخصی افراد نداریم.
 5. هدف از اینکار مچ‌گیری و کشف نقاط منفی افراد نیست بلکه بیشتر به دنبال کشف توانمندی‌های افراد باید باشیم. البته طبیعتا ممکن است در جستجوها به نکات منفی هم برسیم.
 6. این موارد نباید مبنای تصمیم‌گیری قرار گیرد بلکه فقط یک ابزار کمکی است برای بررسی صلاحیت افراد و در برخی موارد هم اصلا قابل اتکا نیست چون افراد می‌توانند ردپای ساختگی برای خودشان ایجاد کنند.
 7. همانطور که حتما حدس زده‌اید این موارد برای استخدام افراد حساس و در پست‌های حساس سازمان استفاده می‌شود برای برای همه افراد و سمت‌ها.

 

 

سه راهکار ساده

۱. جستجوی نام افراد

طبیعتا اولین راهکاری که به ذهن ما می‌رسد این است که نام فرد را در یکی از موتورهای جستجوی معتبر مانند گوگل جستجو کنیم.

نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که حتما باید نام فرد داخل علامت نقل قول قرار بدهید به طور مثال: “طاهر اکبری”

همچنین می‌توانید از بخش جستجوی گوگل، جستجو را در عکس‌ها و یا ویدیوها انجام دهید که ممکن است اطلاعات متفاوتی را نمایش بدهد.

۲.لینکدین

مهم‌ترین جایی که باید برای بررسی سوابق کاری افراد جستجو کنید، سایت لینکدین است.

لینکدین معتبرترین شبکه حرفه‌ای کاریابی در جهان است که افراد رزومه کاری خودشان را در آن درج می‌کنند.

علاوه بر این می‌توان مدیران و کارکنان یک شرکت خاص را به راحتی در این شبکه پیدا کرد و در رابطه با یک فرد از ایشان استعلام گرفت.

به طور مثال فردی ادعا می‌کند که مدیر بازاریابی شرکت … بوده است. با یک جستجوی ساده تعداد زیادی از مدیران و کارکنان آن شرکت را می‌توان در لینکدین جستجو کرد و با ایشان ارتباط برقرار کرد.

در نوشته‌هایی مجزا به صورت تخصصی نحوه کار با این سایت ارزشمند را آموزش داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

۳. استفاده از موتورهای جستجوی خاص

یکی از موتورهای جستجوی خاص در زمینه پیدا کردن سوابق افراد سایت Pipl است. با استفاده از این موتور جستجو می توانید با وارد کردن نام و مشخصات فرد مورد نظر سوابق ایشان را در اینترنت بررسی کنید.

البته طبیعی است که نتایج این سایت در کشورهای سازنده این سایت‌ها بسیار دقیق‌تر است ولی با رعایت جزییات و دانستن اصولی ایرانیان هم می‌توانند از این سایت نتایج خوبی کسب کنند.

راهکارها و ابزارهای بسیار زیادی برای یافتن ردپای دیجیتال وجود دارد که به مرور در سایت نوین مدیران مطرح خواهیم کرد.

 

 

 

تحلیل یافته‌ها و نشانه‌ها

در این بخش مواردی را بیان می‌کنیم که اگر در جستجو‌ها به این موارد رسیدید می‌تواند نقاط روشنی در رزومه فرد باشد.

 

عکس حرفه‌ای پروفایل

اگر در پروفایل فرد در شبکه‌های اجتماعی عکس حرفه‌ای و یا عکس‌هایی در ارتبط با شغل مدنظر دیدید می‌تواند نشانه بسیار مثبتی باشد مبنی بر علاقه فرد به این حوزه کاری.

 

وبلاگ یا سایت شخصی

اگر در بررسی‌ها به سایت یا وبلاگ شخصی از فرد مورد نظر رسیدید نشانه بسیار خوبی است از اینکه ایشان هم در زمینه کار خودش متخصص هست و هم احتمالا آشنایی خوبی از تکنولوژی‌های جدید دارد.

به این دلیل می‌گویم احتمالا چون ممکت است این وبلاگ یا سایت توسط فرد دیگری برای ایشان ایجاد شده باشد.

نکته‌ای که باید دقت کنید این است که ببینید آخرین مطالب سایت و وبلاگ مربوط به چه تاریخی است و به چه میزان به روز شده است؟ آیا فرد از این موارد صرفا به عنوان یک ویترین استفاده می‌کند یا به عنوان یک رسانه ؟

 

حضور در انجمن‌های حرفه‌ای

در جستجوها ممکن است به مواردی برسیم که فرد مرود نظر ما در انجمن‌های حرفه‌ای حضور داشته داشته باشد. مثلا اسم این فرد را در بین اعضاء انجمن منابع انسانی پیدا می‌کنیم که نشانه‌ای مثبت خواهد بود.

 

مقالات

ممکن است در جستجوها پی ببریم به طور مثال فردی که برای سمت مدیر بازاریابی به سازمان شما رزومه ارسال کرده است چندین مقاله با این عنوان در مجلات تخصصی و یا همایش‌ها ارائه کرده‌است.

 

حضور در برخی شبکه‌های اجتماعی

وقتی در جستجوها به این نتیجه می‌رسیم که یک فرد در یک شبکه حرفه‌ای (مانند لینکدین یا آکادمیا) حضور فعالی دارید نشان از این دارد که فرد در فضای مجازی حضوری حرفه‌ای دارد و حضورش صرفا برای تفریح نیست.

 

آیا تمایل دارید سایر آموزش‌ها در زمینه کشف ردپای دیجیتال (رزومه پنهان) را برای شما ارسال کنیم؟

 

استفاده از ردپای دیجیتال در استخدام و آموزش راهکارهای آن، برای اولین بار در ایران توسط سایت نوین مدیران مطرح شده است و بر اساس ماده ۱۲ فصل سوم قانون جرائم رایانه ایران، هرگونه کپی برداری مطلب از وب سایت‌ها بدون درج منبع، ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

 

 

 

2 نظرات
 1. استایل آپ می گوید

  مطالب جالب و ارزنده ای را ارائه کردین که منجر به شایسته سالاری و شناخت نیروهای متخصص برای مدیران می گردد. البته در کشور ما هنوز این مسائل جا نیوفتاده است. امیدوارم این گونه تحقیقات توسط مدیران انجام گردد/

  1. مهدی سیاح نیا می گوید

   تشکر از نظر مثبت شما. قطعا در آینده نزدیک شاهد تغییرات زیادی در حوزه مدیریت خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.