۵ ایده برای بهره وری در استفاده از تلگرام

0

بهره وری به معنای داشتن کارایی و اثربخشی است. افزایش کارایی به معنی کاهش اتلاف منابع است که در این جا منبع مد نظر ما زمانی است که برای بررسی تلگرام مورد استفاده قرار می دهیم.

یعنی باید توجه کنیم با صرف حداقل زمان بیشترین عایدی را داشته باشیم و اثربخشی به معنای رسیدن به هدف های مد نظر در کار است که در این جا می تواند بنا به هدف ما از استفاده از این ابزار می تواند متفاوت باشد.

اهداف افراد برای استفاده از تلگرام می تواند تفریح، آموزش، صحبت با دوستان، اطلاع از اخبار و … باشد که اثر بخشی هم به تناسب آن سنجیده می شود.

مثلا اگر هدف ما آموختن اکسل از یک کانال تلگرامی بوده است بررسی کنیم تا به حال چه میزان موفقیت داشته ایم. ضرورت برخورد برنامه ریزی شده با این نرم افزار زمانی پررنگ تر می شود که به آمارهای استفاده از این نرم افزار مراجعه کنیم. این نرم افزار پیام رسان در ایران بیست میلیون کاربر دارد و هر ایرانی به طور متوسط روزانه یکصد مطلب را در این نرم افزار بازدید می کند (منبع آمار: باشگاه خبرنگاران جوان، ۱/۱۱/۱۳۹۵)

 

باید توجه داشت این نرم افزار ارتباطی بسیار اعتیاد آور است و بسیاری از ما امروزه گرفتار این اعتیاد شده ایم. برای رهایی از این مسئله باید حتما ساعت خاصی در شبانه روز را برای استفاده از این نرم افزار برنامه ریزی کرد. مثلا هر روز فقط در ساعت ۷ صبح و ۱۲ ظهر و ۷ شب به مدت ۱۰ دقیقه پیام ها را بررسی کنیم.

نرم افزارهایی وجود دارد که با نصب کردن بر روی مبایل تعداد مراجعه ما به یک نرم افزار مثل تلگرام را نشان می دهد و حتی می توان این تعداد مراجعه را محدود کرد. مثلا تنظیم می کنیم بعد از ۵ بار مراجعه در یک روز به تلگرام، این نرم افزار اجازه باز شدن مجدد در بار ششم را نمی دهد.

ایده ۲: تلگرام دسکتاپ

استفاده از نسخه دسکتاپ تلگرام یعنی نصب نرم افزار تلگرام بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ مزایای بسیاری دارد. تایپ کردن با کیبرد رایانه بسیار راحت تر و سریع تر است و همچنین مطالعه موارد هم بسیار آسان تر است. در حالت استفاده از دسکتاپ به راحتی می توان یک فایل را دانلود و در مسیر مناسب ذخیره نمود. به علاوه که این یکی از بهترین راه ها برای انتقال فایل بین کامپیوتر و مبایل است.  برای نصب این نسخه تلگرام از این مسیر اقدام کنید : https://desktop.telegram.org/

ایده ۳: استفاده از قابلیت پین کردن در بالا

در نسخه های جدید تلگرام قابلیتی وجود دارد که می توان گفتگوها با یک فرد یا یک گروه یا کانال را به صورت همیشگی در بالای همه گفتگوهای دیگر قرار داد. این قابلیت کمک می کند تا اگر با فردی کار واجبی داریم در اولین مراجعه و کمترین زمان پیام های او را ببینیم و پیام هایی که برایمان مهم است بین انبوهی از پیام ها گم نشود.

ایده ۴: تبدیل جداول اطلاعاتی به عکس

برای همفکری و نشان دادن یک جدول اطلاعات که به طور مثال در اکسل مشغول کار بر روی آن هستیم به راحتی با کپی کردن و پِیست کردن در تلگرام تبدیل به عکس می شود. از این قابلیت جالب باید استفاده کنید تا کاربرد آن را دقیقا ببینید. در تصویر زیر به صورت نمونه یک مثال آورده ایم که یک جدول از اکسل چگونه در تلگرام کپی می شود. از این قابلیت وقتی بخواهیم یک چارت در گفتگوها درست کنیم استفاده می شود. مثلا لیست قیمت محصولات.

ایده ۵: دسته بندی اطلاعات

برای دسته بندی اطلاعات می توانیم یک کانال یا یک گروه بسازیم که اعضاء آن فقط خودمان باشیم. در این صورت مطالبی که در طول روز به آن بر می خوریم را به این محل انتقال می دهیم تا در زمان مناسب بتوانیم آن را بیابیم. این روش یک روش ابتکاری است که نویسنده این متن در کارهای خود مورد استفاده قرار می دهد.

مثلا کانالی درست کرده ام با نام کارهای روزانه. هر زمان فردی پیامی بدهد که باید نسبت به آن کاری انجام دهم که الان زمان آن را ندارم برای فراموش نشدن آن پیام را به کانال کارهای روزانه خودم منتقل می کنم تا زمانی که وقت آزاد داشتم به دنبال آن نگردم و همه کارهایی که باید انجام دهم در یک جا ذخیره شده است.

البته بدیهی است که کارهای روزانه را نیاز نیست تایپ کنم. می توانم صوتی از خودم ذخیره کنم که مثلا عصر امروز باید این ۴ مورد خرید را انجام دهم. یا عکسی را در گروه خودم قرار دهم که برایم یاد آور انجام یک کار باشد و حتی اگر این کار در زمان کار با رایانه باشد می توانم یک عکس از تصویر بگیرم و در کانال خودم ذخیره کنم .

در نوشته های آینده در رابطه با استفاده بهره ورانه  از ابزارهای تکنولوژیکی دیگری که امروزه پر کاربرد هستند مقالاتی در سایت منتشر خواهیم کرد. امید است که این نوشته ها باعث شود از زمانی که در این ابزارها صرف می کنیم حداکثر نتایج مد نظرمان را کسب کنیم.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.